פוסט ראש השנה תשע"ז

על האיחוד המרגש (נניח) בין ארדואינו לארדואינו, החזון העתידי המדכא שלהם, ועוד קצת עדכונים ותוכניות לקראת השנה החדשה.

ארדואינו

החדשות הגדולות ביותר כרגע בעולם המייקרים הן, כמובן, ההתפייסות בין Arduino LLC ("המקוריים") לבין Arduino Srl ("הרעים") שהתפצלו לפני קצת יותר משנה וחצי. הסיפור המכוער הזה, שהביא בין השאר להופעתם של לוחות ה-Genuino ולהמון בלבול בקרב המייקרים המתחילים, גרם כנראה לשני הצדדים למספיק נזקים כדי שיירגעו קצת ויחשבו בהיגיון. הם הקימו חברה מאוחדת חדשה, Arduino Holdings, ואמנם לא ברור עדיין מה ישתנה בשטח מבחינת המייקרים חובבי הארדואינו, אבל לפחות הדרמה הזו מאחורינו.

באותה הרצאה שבה הכריז מאסימו באנזי על הפיוס, הוא דיבר גם על התוכניות העתידיות של ארדואינו והצליח להרגיז אותי מאוד. שלא במפתיע, באנזי ממשיך לבנות על התחום של IoT ועל לוחות והתקנים ברוח הרשת והענן; וכך הוא אומר:

The world is increasingly digital. We need to increase the number of people that participate in the innovation process around technology. […] if we don't, […] we end up as a society, as somebody that goes to a shop and buys a piece of technology from the shelf […] We need to increase the number of people who can have a different opinion, that can propose a different solution.

עד כאן יפה מאוד, וגם תואם את התפיסה שלי של מייקינג: לא להיות סתם צרכן, אלא להבין את הטכנולוגיה לעומק, להתפתח ולפתח – גם למען עצמך וגם אולי למען אחרים. אבל אז הוא ממשיך:

So we thought: is there a way that we can create tools that enable people to create the connected devices in only a few minutes, with no understanding of hardware, software, or cloud development?

כשאדם משתמש בהתקנים טכנולוגיים בלי שום הבנה של חומרה או תוכנה, יש לזה שם: צרכן. באנזי מנסה ליצור מוצרי צריכה ולשווק אותם כאילו יש בהם משהו "מייקרי", וזה כבר ממש לא לעניין. בניגוד למה שאמר פחות מדקה לפני כן, אדם שישתמש במוצרים שלו בלי להבין חומרה ותוכנה הוא לא אדם שיהיה מסוגל להחזיק בדעה אחרת או להציע פתרונות אחרים. הוא יהיה מסוגל רק לקנות מוצרים של ארדואינו, לתת להם להתחבר לענן של ארדואינו, לעשות את הפעולות המוגבלות שארדואינו בנו לתוך המוצרים האלה – ולעמוד חסר אונים ברגע שתהיה תקלה כלשהי, או שיהיה עליו לבצע משהו שחורג אפילו במעט ממה שהמערכת יודעת לעשות ישר מהקופסה.

אני יכול להבין בקלות את היתרון הכלכלי (מבחינת באנזי) של הגישה הזו, אבל את מכבסת המילים שמציגה את זה כמייקינג אני לא מוכן לקבל.

קורסים

בימים אלה אני לומד שלושה קורסים מקוונים במקביל: קורס מבוא לפייתון (שכבר עשיתי לפני שנתיים, אבל תמיד טוב לרענן את הזיכרון), קורס מבוא להנדסת חלל (מומלץ לכל חובבי תחום החלל ולא טכני – יחסית כמובן לנושא!), והקורס Realtime Bluetooth Networks של הצמד-חמד ג'ונתן ולוונו וראמש ירבאלי מאוניברסיטת טקסס באוסטין. השניים האלה העבירו בין השאר את הקורס Embedded Systems האיכותי והמומלץ גם כן, גם אם המיקרו-בקרים והכלים שבהם משתמשים במהלך הקורסים האלה אינם הכלים הטיפוסיים של המייקר הטיפוסי.

פרויקטים ולמידה

כמות הדברים ברשימת "צריך לעשות" שלי גדולה כל כך, שזה אפילו כבר לא מצחיק. שני הדברים שיש להם, נאמר, את הסיכוי הטוב ביותר לקבל תשומת לב בזמן הקרוב, הם מודול תקשורת סריאלי מבוסס CC1101 (אחרי האכזבה העמוקה שלי ממודולי ה-RF Kit הזולים), והלוח שאני רוצה לפתח ולהתגלח עליו כמוצר. ההיסטוריה מלמדת שהתוכניות שלי מתבטלות ומשתנות פחות או יותר בשנייה שאני לוחץ על "פרסם פוסט"… אז נראה 🙂

שנה טובה!

 

 

 

7 thoughts on “פוסט ראש השנה תשע"ז”

 1. אני לא רואה במה שהוא מתאר שינוי גדול ממה שארדואינו עושה כרגע כי היא תמיד גישרה את הפער בין מהנדסים לצרכנים. מה שאני קלטתי מההרצאה זה שארדואינו נכנסת בכוח לתחום IOT כי הרבה מייקרים מתעניינים בזה ואם ארדואינו לא תכנס היא תשאר מאחור. לדעתי, כשהוא מדבר על \"ללא שום הבנה\" הוא מתכוון בעיקר לענן ואינטרנט, כי באמת הרבה מייקרים מסתבכים עם זה ומתייאשים וארדואינו יכולה לפתור את זה עם שירותי AWS.

  לגבי המודולים המוכנים אם ארדואינו לא תמכור אז מייקרים יקנו ממקורות אחרים וישנה הרבה התפתחות מיצרנים סינים שלא הולכים ראש בקיר אלא מספקים ללקוח מה שהוא רוצה.

  בתור מייקר הדבר שהיה הכי חשוב לי בהתחלה זה שדברים יעבדו. אחרי זה לאט לאט התחלתי לחפור ולקרוא את הפרטים הקטנים וללמוד את הטכנולוגיה כי לא היתה לי ברירה. ארדואינו עדיין מנסה למצוא את הנקודה המושלמת בין צרכן למהנדס(שזה מייקר) ומסתבר שזה לא נקודה אחת אלא ספקטרום רחב.

  1. אני לא יודע אם ארדואינו הצליחו לבלבל אתכם, או שאני הצלחתי, או כולנו ביחד… בקיצור, אני רואה שצריך להקדיש פוסט נפרד להגדרות האלה ולמשמעות שלהן, ואעשה זאת בהקדם האפשרי.

 2. אני דווקא חושב שזה רעיון טוב. מייקרים יכולים לבוא בכמה רמות, כל עוד ההבדל בין מייקר לצרכן הינו (לדעתי) שמייקר בונה משהו חדש , אז תפיסת המייקינג נשמרת גם אם המייקר משתמש בחלקים שהוא לא מבין אותם טכנולוגית עד הסוף.
  זה גם ממשיך את הרעיון של עולם התוכנה, שכדאי לצרף יותר מתחילים לעולם התכנות , מלמדים ילדים את מושגי התכנות הבסיסיים , על ידי שימוש בקטעי קוד מוכנים מראש שמורכבים בצורה גראפית לשרשרת של פקודות שמבצעות דברים די מורכבים. כל זאת מבלי להבין את הקוד שנמצא מאחור.
  אמן שייצור יצירת אומנות חדשה על ידי שלוב של ארדוינו , סנסורים ומנועים, וחיבור שלהם ביחד , מבלי להבין בדיוק כיצד הם מתחברים , עדיין יהיה מייקר. רק ברמה אחרת.

  1. שים לב שאתה אומר "לא מבין אותם טכנולוגית עד הסוף" ו"לא מבין בדיוק", ואילו באנזי אמר "בלי שום הבנה". זה הבדל משמעותי.

   כשמלמדים תכנות, או חומרה לצורך העניין, באמצעות מודולים מוכנים, יש לזה מטרה עתידית: הלומד אמור לקלוט עכשיו את העקרונות, ומשם לרדת בהמשך לפרטים ולדקויות. בחזון של באנזי אין שום מטרה עתידית: ה"מייקר" שלו אמור להשתמש במודולים של ארדואינו בהתחלה, ובמודולים של ארדואינו, באותה צורה, גם בעוד עשר שנים…

   1. הקשבתי להרצאה קשב רב, ולא שמעתי רצון לכך שה״מייקר״ ימשיך להשתמש באותה תצורת עבודה למשך עשר שנים. וכמו במקרה הארדואינו הראשוני ,חלק מהאנשים יאפסנו את המודולים אחרי פרוייקט הלדים המנצנצים הראשון, וחלק אחר ימשיכו ויעמיקו ויגדלו להיות מייקרים ״אמיתיים״. כל הרחבה של כמות המשתמשים שנכנסים לתחום הינה לטובה, גם אם נקודת הכניסה (במיוחד לילדים) הינה ״לעוסה״.
    ו

   2. אבל יכול להיות שזה משמש ללמידה כדי באופן כללי והכלי הוא ארדואינו בלי ציפייה שאחר כך ישתמשו בו אלה כמו שיש שפות תכנות לילדים שהמטרה בהם היא ללמוד ואז לעבור לדבר האמיתי כמו שילדים לא צריכים ללמוד בתור התחלה ייצוגים בינריים ובהמשך שהם כותבים קוד אמיתי הם צריכים ללמוד את זה ככה יכול להיות שפשוט נותנים לארדואינו משמעות של למידה ולא של עשייה מתקדמת

    1. אבל שוב, אם לא צריך להבין שום דבר בחומרה ושום דבר בתוכנה כדי להשתמש בזה, אין כאן שום למידה. עם לוחות ארדואינו רגילים לפחות יש נגיעה ראשונית בתחומים האלה, שממנה אפשר באמת להתקדם אם רוצים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *