זבל סיני זול 2: ההפתעה

מוצרים סיניים זולים הם עדיין זבל, אבל לפעמים בדרכים קצת יותר עקלקלות ממה שנדמה במבט ראשון. הנה הסיפור המפתיע – מבחינתי, לפחות – של ספק הכוח השולחני שלי.

תצוגת זרם ומתח בספק הכוח השולחני
תצוגת זרם ומתח בספק הכוח השולחני

מבין כל פריטי ה"ציוד המעבדתי" שלי, ספק הכוח (מדגם GOPHERT CPS-3205) שקניתי לפני שנה ורבע הוא זה שאני משתמש בו הכי הרבה – יותר אפילו ממולטימטר. הוא אמנם היה אחד הזולים ביותר בעליאקספרס, אבל המדידות הראשוניות הראו שהוא מספיק מדויק לצרכים שלי, ועד היום נראה היה שהוא עושה את העבודה מצוין. אבל אז קרה משהו מוזר במעגל שבניתי.

המעגל מיועד לעבוד עם ארבע סוללות AA (לא נטענות – כלומר 6V), ויש עליו מייצב מתח ל-5V שמספק את החשמל למספר רכיבים ומודולים, עם צריכה כוללת מרבית של כ-120mA. בשלב מסוים בפיתוח הוספתי למעגל מחלק מתח, שבעזרתו המיקרו-בקר יכול למדוד את המתח של הסוללות ולהתריע כשהן מתקרבות יותר מדי לגבול התחתון של מייצב המתח. במקום סוללות חיברתי את המעגל לספק הכוח, וכך יכולתי לשנות את המתח בזמן אמת ולוודא שההתרעה עובדת.

אלא שהיא לא עבדה נכון, וזו לא הייתה בעיה בקוד שלי. מחלק המתח עצמו "הוציא" מתחים לא הגיוניים, גם בקיזוז חוסר הדיוק של הנגדים. ישבתי על זה הרבה זמן, בודק כל פעם יותר ויותר אחורה, כביכול, עד שהגעתי למקור הבעיה: ספק הכוח הראה לי שהוא מוציא 6V, אבל בפועל הגיעו לכניסה של המעגל רק כ-5.7V. לקחתי נגדים להספק גבוה שהיו לי במקרה וחיברתי אותם ישירות לספק הכוח, לבדיקה. כפי שכבר חשדתי בשלב זה, ככל שהזרם במעגל היה גבוה יותר, כך הפער בין המתח המוצהר לבין המתח בפועל גדל. אמנם ברוב הפרויקטים שלי מדובר בזרמים נמוכים יחסית, כך שהאפקט בדרך כלל לא הרסני – אבל מי יודע כמה באגים קטנים הדבר הזה גרם לי, או היה גורם לי בעתיד אם לא הייתי עולה עליו!

אבל מה עושים עכשיו עם הספק? האם להכריז עליו זבל סיני טוטאלי ולהשליך לפח? לאור הזמן שהתבזבז לי בגללו כבר התכוונתי לעשות את זה, אבל לא היה לי ספק חלופי, אז ניגשתי בינתיים לפורומים של EEVBlog ושאלתי שם אם אני מפספס משהו בסיסי, ואם לא – אז למי יש המלצות לספק כוח נורמלי.

והסתבר שכן, פיספסתי משהו מאוד (מאוד!) בסיסי: ההתנגדות של החוטים מהספק אל המעגל. לשני החוטים האלה, שהגיעו עם הספק, הייתה התנגדות כוללת של כ-2.6 אוהם, וזה המון: כשמעבירים דרכם זרם של 120mA, כמו שהמעגל שלי צרך, לפי חוק אוהם הם מפילים 0.312V – כמעט בדיוק מה שקיבלתי במדידות! הספק הוציא מבחינתו את המתח הנכון, אבל בין הספק למעגל חלק מהמתח הלך לאיבוד בגלל החוטים. במילים אחרות, לא הכול זבל סיני – רק החוטים.

בהתאם לזאת אימצתי את אחד הפתרונות שהוצעו לי בפורום ויצרתי חוטים חדשים, מהחוטים שבתוך "כבל קומקום" (IEC Cable) שהתגלגל אצלי בבית. ההתנגדות שלהם הייתה כל כך נמוכה שהמולטימטר שלי לא הצליח להבחין בה כמעט. חיברתי להם את ה"תנינים" וה"בננות" של הכבלים המקוריים, חיברתי לספק הכוח, וההשפעה השלילית של החוטים הקודמים נעלמה: הנגדים ההם וגם המעגל שלי קיבלו כמעט בדיוק את המתח שספק הכוח הראה, אפילו כשהזרם הגיע לחצי אמפר!

התמונה המלאה - ספק הכוח עם הכבלים החדשים ונגד הספק גבוה לבדיקה
התמונה המלאה – ספק הכוח עם הכבלים החדשים ונגד הספק גבוה לבדיקה

וכבונוס נוסף, הכבלים החדשים ארוכים פי שניים מהקודמים, שהיו קצרים מדי ותמיד הכריחו אותי להציב את המעגלים קרוב מאוד לספק…

תוספת: הנה הסרטון שהכנתי פעם על ספק הכוח הזה – עוד לפני שידעתי בדיוק איך לעבוד איתו…

 

5 thoughts on “זבל סיני זול 2: ההפתעה”

 1. כמו שנאמר מעליי… עניין ידוע.
  אני משתמש לפעמים בעומסים אלקטרונים ובחוטים עבים, ועדיין בזרמים של כמה אמפרים יש נפילה של וולטים שלמים.
  בגלל זה בציוד מקצועי יש כניסות SENSE ומשתמשים בכבלים עם 4 גידים כדי לייצב את המתח הרצוי בקצה הכבל.

 2. דייב היה אומר על זה "trap for young players" מה שבמקרה שלך ממש לא מתאים אבל היי גם לוותיקים זה קורה.

  בלי שום קשר מואד מומלץ שעובדים על סוללות לתכנן מעגל שמנצל את מרבית האנרגיה האגורה בהן ולכן כדאי להתייחס למתח סוללה של 1 וולט.

  תמשיך לייצר תוכן מעולה ויישר כוח

  1. מתאים גם לי… מי שלומד לבד כמוני יכול בהחלט לפספס גם דברים בסיסיים ביותר 🙂

   במקרה הנוכחי בחרתי ב-4 סוללות בגלל אילוצים לא חשמליים (מקום פיזי במערכת, זמינות להחלפה).

  1. אפשר לחפש באיביי ובעליאקפרס לפי מספר הדגם שציינתי. [עריכה – רק שים לב לנקודה חשובה, זה עלול להגיע עם כבל בעל תקע לא מתאים לשקע הישראלי]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *