פוטי מלך המייקרים

"בית-ספר לממציאים", ספר ישראלי לא רגיל משנת 1965, מתאר את עלילות האב הרוחני של המייקרים המודרניים: פּוּטי שוּפטן, בן שתים-עשרה בדיוני(?), שפותר בעיות יומיומיות – שלו ושל אחרים – בדרכים מקוריות, כשהוא נעזר  בעקרונות פיזיקליים ומתמטיים בסיסיים ולא מעט האקינג יצירתי.

הראש של פוטי (מתוך הספר)
הראש של פוטי (מתוך הספר)

להמשיך לקרוא פוטי מלך המייקרים

האתגר: הלחמת QFN 0.5mm

פעם אנשים היו מתלוננים על רכיבים שאין להם גרסת DIP לעבודה עם מטריצות. כיום, יותר ויותר רכיבים לא קיימים אפילו בגרסת SMD כלשהי עם רגליים. איך, אם בכלל, אפשר להתמודד עם רכיבים כאלה באמצעים ביתיים? הנה דו"ח על הניסיון הראשון שלי להלחים ג'וק במארז QFN.

מיקרו-בקר ATtiny85 במארז QFN על מתאם ל-DIP
מיקרו-בקר ATtiny85 במארז QFN על מתאם ל-DIP

להמשיך לקרוא האתגר: הלחמת QFN 0.5mm

אופטימיזציה: האם אפשר להוציא את המיץ מהסוויץ'?

כשהדרישות מהמערכת דוחקות אותנו ממש לפינה, אפשר לפעמים לסחוט עוד כמה מחזורי שעון אפילו מדבר בסיסי כמו פקודת switch בשפת C. ולפעמים אי אפשר. בואו נצלול לעומק שני קומפיילרים כדי לגלות אם, מתי ואיך אופטימיזציה קיצונית שכזו יכולה לעבוד.

להמשיך לקרוא אופטימיזציה: האם אפשר להוציא את המיץ מהסוויץ'?

משחק Pong על מסך Nextion (בלבד!)

מסכי Nextion לממשקי אדם-מכונה (HMI) חביבים במיוחד על מייקרים, מצד אחד בזכות העלויות הנמוכות יחסית למסכים חכמים אחרים, ומצד שני בזכות קלות היצירה של תצוגות אינטראקטיביות לעומת מסכים פשוטים. משחק וידאו קטן שכתבתי בודק דרך קצת פחות שגרתית לנצל את היכולות של מסכי ה-Nextion הללו.

משחק Pong על מסך Nextion
משחק Pong על מסך Nextion

להמשיך לקרוא משחק Pong על מסך Nextion (בלבד!)

התחבולה האטומית של הטירה הנאצית

טריק מעניין במיוחד, שהומצא בשנת 1992 כדי למנוע גליצ'ים בתצוגה של המשחק המפורסם Wolfenstein 3D, עשוי להיות רלוונטי למפתחי תוכנות Embedded אפילו כיום.

צילום מסך מ-3d.wolfenstein.com
צילום מסך מ-3d.wolfenstein.com

להמשיך לקרוא התחבולה האטומית של הטירה הנאצית

ארדואינו: סוד האתחול הנעלם

על מקרה מעניין בו ניסיתי להכין פרויקט קטן, שידגים איך ארדואינו מגביל אותנו, אבל לא הצלחתי כי ארדואינו הגביל אותי!

ceci n'est pas un feu de circulation
ceci n'est pas un feu de circulation

להמשיך לקרוא ארדואינו: סוד האתחול הנעלם

איכס, פייתון

לכל שפת תכנות שאני מכיר יש את המוזרויות הפרטיות שלה: תחביר לא עקבי, סימונים דו-משמעיים, "יוצאי דופן", או כל חריגה אחרת מהקו הראשי-כביכול של השפה, שלמתכנתים אין ברירה אלא פשוט לזכור בעל-פה. מהבחינה הזו פייתון לא מיוחדת, אבל מה שכן הצליח להרגיז אותי הוא המהירות והעוצמה שבה המוזרויות של פייתון נחתו עליי.

להמשיך לקרוא איכס, פייתון

טלאי על הבאג: הסכנה בכשלים שקטים

האם מנגנונים להגנה מפני שינויים לא רצויים בהגדרות המערכת הם דבר טוב, או שאולי הם מסוכנים יותר מאשר הם מביאים תועלת? נושא עקרוני בכתיבת תוכנה למיקרו-בקרים, שעלה בעקבות למידה של הגדרות השעונים ב-ATtiny החדשים  – נושא מעניין למדי כשלעצמו.

לוח פיתוח למיקרו-בקר ATtiny416
לוח פיתוח למיקרו-בקר ATtiny416

להמשיך לקרוא טלאי על הבאג: הסכנה בכשלים שקטים

תצוגות למוצרים ופרויקטים: מה האופציות? (חלק ב')

בפוסט זה, השני בנושא תצוגות למערכות Embedded, אציג רכיבים ומסכים שמבוססים בצורה כזו או אחרת על טכנולוגיית LCD. אם טרם עשיתם זאת, מומלץ להתחיל בפוסט הקודם.

תקריב של תצוגה גרפית צבעונית
תקריב של תצוגה גרפית צבעונית

להמשיך לקרוא תצוגות למוצרים ופרויקטים: מה האופציות? (חלק ב')

לוח Pyboard סיני: סקירה וביקורת

בפוסט שכתבתי לא מזמן על שפת התכנות MicroPython, טענתי שהיא עשויה להצליח בעולם המייקרים ואפילו להתחרות בארדואינו אם הסינים ייצרו לוחות זולים עם MicroPython מובנית ויכולות חומרה מעניינות. רגע אחרי שפרסמתי את זה, חשבתי פתאום: מי אמר שהם לא עשו את זה כבר? ואכן, חיפוש קצר באיביי העלה לוח "תואם pyBoard 1.1" ב-15 דולר בלבד. בואו נראה אם ארדואינו צריכים להתחיל לשקשק.

הלוח הסיני (הגיע עם כבל USB שאינו בתמונה)
הלוח הסיני (הגיע עם כבל USB שאינו בתמונה)

להמשיך לקרוא לוח Pyboard סיני: סקירה וביקורת

תכנות, מיקרו-בקרים וטכנולוגיה